Metodika A variantı
41. “Nəticəyonumluluk”dedikdə kurikulumda
nə nəzərdə tutulur?
A) Fərdin, cəmiyyətin və dovlətin dəyişən
ehtiyac və tələbatlarının nəzərə alınması.
B) Fəaliyyətin təhsilalanın potensial
imkanlarının inkişafına yonəldilməsi.
C) Təhsilalanın həyati bacarıqlarını inkişaf etdirməklə
onlarda milli və bəşəri dəyərlərin formalaşdırılması.
D) Nəzərdə tutulan təlim
nailiyyətlərinin nəticələr formasında əvvəlcədən muəyyənləşdirilməsi.
E) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
42. Aşağıdakılardan biri əsas standartın funksiyasıdır:
A) Fənlər uzrə muəyyən
olunan təlim nəticələrini məzmun xətləri uzrə umumi şəkildə ifadə edir.
B) Sinif və fənlər uzrə summativ qiymətləndirmənin
aparılmasını təmin edir.
C) Təlim məqsədlərinin dəqiq muəyyən olunması ucun
etibarlı zəmin yaradır.
D) Təlim usullarının secilməsini təmin edir.
E) Təlimdə inteqrativliyi təmin edir.
43. Məzmun xətti nədir?
A) Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin
konkret bir səviyyəsidir.
B) Fənn uzrə umumi təlim
nəticələrinin reallaşmasını təmin etmək ucun muəyyən olunmuş məzmunun zəruri
hissəsidir.
C) Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinə
qoyulmuş dovlət tələbidir.
D) Dərslikdəki movzuların bolmələr uzrə qruplaşdırılmasıdır.
E) Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsini
yoxlamaq ucun muəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir.
44. Biri fənn kurikulumunun strukturuna
aid deyil:
A) Fənn uzrə umumi təlim nəticələri
B) Təlim strategiyaları
C) Şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi
D) Təhsilin məzmunu
E) Məzmun standartlarının şərhi
45. Deklarativ bilik nədir?
A) Fənn uzrə məlumat
xarakterli biliklərdir.
B) Hər hansı fənn və ya bilik sahəsində fəaliyyətin
icrasına komək edən, prosedur qaydaları əhatə edən biliklərdir.
C) İdrak prosesinin gedişatına komək edən biliklərdir.
D) Problemin həll edilməsi yolu ilə əldə
olunan yeni biliklərdir.
E) Yalnız İKT-dən istifadə etməklə əldə olunan
biliklərdir.
46. İdrak taksonomiyası uzrə səviyyə və təlim
nəticələrini uyğunlaşdırın:
1. Bilik a) dəyişir,numayiş etdirir
2. Anlama b) muəyyən edir,sadalayır
3. Tətbiqetmə c) fərqləndirir,izah edir
4. Analiz d) ayırır, muəyyən edir
A) 1-b,
2-c, 3-a, 4-d
B) 1-c, 2-b,3-d,4-a C) 1-b,2-c,3-d,4-a D) 1-b,2-d,3-a,4-c
E) 1-b, 2-c, 3-d, 4-a
47. Muəllimin innovativ fəaliyyətinə aid
deyil:
A) İnnovativ təlim və informasiya texnologiyalarını
tətbiq edir.
B) İnnovativ yanaşmalar əsasında peşə fəaliyyətini
daim təkmilləşdirməyə səy gostərir.
C) Pedaqoji prosesə yeni yanaşmalar əsasında səmərəli
təlim usulları yaradır.
D) İnkişafetdirici, diferensial və inteqrativ yanaşmaları
tətbiq edir.
E) Təlim proresində
şagirdə obyekt kimi yanaşır.
48. Şagirdlərdə mənəvi tərbiyənin əsas
metodu:
A) Danlamaq B) Tapşırıq vermək
C) İnandırmaq D) Cəzalandırmaq
E) Butun cavablar doğrudur.
49. Dərsin cari planlaşdırılmasında nəzərdə
tutulmur:
A) Məzmun standartlarına əsasən
tədris vahidi və movzuların muəyyənləşdirməsi.
B) Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartlara
uyğun təlim nəticələrinin muəyyənləşdirilməsi.
C) Dərsin icmalının hazırlanması.
D) Tapşırıqların dərsin təlim nəticələri ilə uyğunlaşdırılması.
E) İş vərəqlərinin hazırlanması.
50. Perspektiv planlaşdırma hansı muddəti
əhatə edir?
A) Aylıq B) İllik C) Gundəlik
D) Yarımillik E) Həftəlik
51. Təlim strategiyalarına aiddir:
A) Resurslar, qiymətləndirmə standartları, tədris
vahidləri
B) Təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması, ümumi
təlim nəticələri, şagird nailiyyətləri
C) Təlimin təşkilinə
verilən əsas tələblər, təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması,forma və usullar
D) Təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması, qiymətləndirmə
standartları
E) Resurslar, təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması,
umumi təlim nəticələri
52. Biri fəal təlimin mərhələsi deyil:
A) Tədqiqatın aparılması
B) Motivasiya
C) Məlumat mubadiləsi
D) Yaradıcı tətbiqetmə
E) Tədqiqat sualının
verilməsi
53. Fəal təlimin reallaşdırılması
mexanizminə aid
deyil:
A) Şagird- tədqiqatcı, muəllim – fasilitator,
bələdci
B) Problem situasiyanın yaradılması
C) Təlim məqsədinin
duzgun muəyyənləşdirilməsi
D) Dialoqun və əməkdaşlığın zəruriliyi
E) Psixoloji dəstək: hormət və etibar
54. Variantlardan biri fəal (interaktiv)
təlimin xususiyyətidir:
A) Problemin həlli
prosesində biliklərin mustəqil əldə edilməsi və mənimsənilməsi.
B) Hazır halda əldə edilən biliklərin mohkəmləndirilməsi
yolu ilə mənimsəmə
C) Yeni biliklərin muəllimin məlumatları və izahları
vasitəsilə qavranılması.
D) Monoloji təlim.
E) Hafizəyə əsaslanan təlim.
55. Aşağıdakılardan hansı iş formasıdır?
A) Muzakirə B) Cutlərlə iş
C) Soz assosiasiyası D)
Debat
E) Beyin həmləsi
56. Fəal dərsin mərhələlərinin duzgun
ardıcıllığını muəyyən edin:
1.
Motivasiya
2. Qiymətləndirmə
3. Məlumat
mubadiləsi
4. Tədqiqatın
aparılması
5. Umumiləşdirmə
və nəticələrin cıxarılması
6. Məlumatın
muzakirəsi
7. Yaradıcı
tətbiqetmə
A) 1,2,4,3,6,7,5 B)1,4,3,5,7,6,2 C) 1,4,3,6,5,7,2 D) 1,2,6,3,5,4,7,2 E) 1,3,4,2,5,7,6
57. Diaqnostik qiymətləndirmənin əsas məqsədi
nədən ibarətdir?
A) Təlimin hər hansı bir
mərhələsində şagirdlərin ilkin bilik və bacarıqlarının səviyyəsinin uzə cıxarılmasını
təmin etmək.
B) Şagirdlərin ozunuqiymətləndirmə bacarığını inkşaf
etdirmək.
C) Tədris ilinin sonunda şagirdlərin nailiyyətlərini
qiymətləndirmək.
D) Şagirdlərin muvəffəqiyyəti barədə valideynləri
məlumatlandırmaq.
E) Şagirdlərin tədris vahidinin sonunda əldə etdikləri
bilik və bacarıqların hansı səviyyədə olduğunu yoxlamaq.
58. Muasir qiymətləndirməyə aid edilə
bilməz:
A) Şagirdlərin yarımillik
qiymətlərinin cıxarılmasında formativ qiymətləndirmə əsas
rol oynayır.
B) Qiymətləndirmə tədris prosesinin bütün mərhələlərində
tətbiq edilir.
C) Qiymətləndirmə təhsil keyfiyyətinin yuksəldilməsinə
zəmin yaradır.
D) Məzmun standartlarının reallaşdırılma səviyyəsini
olcmək ucun qiymətləndirmə
standartları muəyyənləşdirilir.
E) Şagirdin nailiyyətləri qiymətləndirilir,
inkişafı sistemli şəkildə izlənilir.
59. Kicik summativ qiymətləndirmə vasitələri
kim tərəfindən hazırlanır?
A) Məktəb direktoru B)Direktor muavini
C) Fənn muəllimi D)Xususi komissiya
E) Fənn uzrə metodist
60. Boyuk summativ qiymətləndirmə tədris
ilinin hansı mərhələsındə aparılır?
A) Şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsini
qiymətləndirmək məqsədi ilə təlimin istənilən mərhələsində
B) Bəhs və ya bolmənin sonunda fənni tədris edən
muəllim tərəfindən aparılır.
C) Yarımillərin sonunda təhsil
muəssisəsinin rəhbərliyi tərəfindən yaradılan muvafiq
komissiyanın nəzarəti ilə fənni tədris edən muəllim
tərəfindən aparılır.
D) Dərs ilinin əvvəlindən başlayaraq gundəlik
E) Təlim prosesisinin əvvəlində
0 коммент.:
Отправить комментарий