Təlimin təşkilinə
verilən tələblər
Təlim məqsədləri kompleks
(inkişafetdirici, öyrədici, tərbiyəedici) şəkildə həyata keçirilir, real nəticələrlə
yekunlaşan müəllim və şagird fəaliyyətini əhatə edir.
Bütün şagirdlərə eyni təlim
şəraiti yaradılır və pedaqoji proses onların potensial imkanları nəzərə
alınmaqla tənzimlənir;
Tədris və təlim işi şagirdlərin
maraq və tələbatlarının ödənilməsinə, onların istedad və qabiliyyətlərinin,
potensial imkanlarının inkişafına yönəldilir.
Şagirdlərin
idrak fəallığı izlənilir, nailiyyətləri təhlil edilir, bilik, baçarıq və vərdişlərinin
inkişaf səviyyəsi tənzimlənir.
Şagirdlərin təlimə marağının
artırılması üçün onların fəaliyyətindəki
bütün irəliləyişlər qeyd olunur və dəyərləndirilir.
Pedaqoji proses münasib
maddi-texniki baza əsasında və sağlam mənəvi-psixoloji mühitdə təşkil edilir.
Məzmun
standartlarının reallaşmasına
xidmət edən məqsədlərdir
xidmət edən məqsədlərdir
•
Məzmun standartlarının qismən və ya bütövlükdə
reallaşmasının müəyyən edilməsi
•
Məzmun standartlarındakı ümumi məsələlərin mövzu
baxımından xüsusiləşdirilməsi
•
Məzmun standartında biliyin kateqoriyası
(deklarativ, prosedural, kontekstual) və bacarığın xüsusiyyətlərinin (idraki,
emosional, psixomotor) təlim məqsədində əks etdirilməsi
Dərs dinləmə vərəqi
____________rayonu_______№li_____________
Sinif müəllimi______________________________
Dərsin mövzusu____________________________Standart________________
N
|
Dərs dinləmənin parametrləri
|
Qeydlər
|
1
|
Standartların düzgün seçilməsi
|
|
2
|
Məqsədin
standarta uyğunluğu
|
|
3
|
Məqsədin
reallaşdırılması üçün əlverişli forma və üsulların seçilməsi
|
|
4
|
Fəndaxili
və fənlərarası inteqrasiya
|
|
5
|
Resurslardan
məqsədəuyğun
istifadə
|
|
6
|
Motivasiyanın
məqsədəuyğun qoyulması
|
|
7
|
Tədqiqat
sualının təlim
məqsədinə
uyğunluğu
|
|
8
|
Təlim
tapşırığının problemin həllinə istiqamətlənməsi və şagirdlərin potensial
imkanlarına uyğunluğu
|
|
9
|
Məlumat
mübadiləsi mərhələsinin təşkili (şagirdlərin təhlil etmə və təqdim etmə
bacarığı)
|
|
10
|
Məlumatın
müzakirəsinin təşkili
|
|
11
|
Ümumiləşdirmə
və nəticə
|
|
12
|
Qiymətləndirmə
meyarlarının düzgün müəyyən edilməsi (qiymətləndirmənin təlim boyu
aparılması)
|
|
13
|
Yaradıcı
tətbiqetmə tapşırıqlarının düzgün verilməsi.
|
|
14
|
Müəllim
nitqinin aydınlığı
|
|
15
|
Dərsdə
vaxtdan səmərəli istifadə Şagirdlərdə əməkdaşlıq bacarığının
formalaşdırılması
|
|
TTİÜ
direktor müavini: Babayeva Ləman
0 коммент.:
Отправить комментарий