09.12.2014

Metodika A variantı

41. “Nəticəyonumluluk”dedikdə kurikulumda nə nəzərdə tutulur?
A) Fərdin, cəmiyyətin və dovlətin dəyişən ehtiyacvə tələbatlarının nəzərə alınması.
B) Fəaliyyətin təhsilalanın potensial imkanlarınıninkişafına yonəldilməsi.
C) Təhsilalanın həyati bacarıqlarını inkişafetdirməklə onlarda milli və bəşəri dəyərlərinformalaşdırılması.
D) Nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin nəticələrformasında əvvəlcədən muəyyənləşdirilməsi.
E) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsininqiymətləndirilməsi

42. Aşağıdakılardan biri əsas standartınfunksiyasıdır:
A) Fənlər uzrə muəyyən olunan təlim nəticələriniməzmun xətləri uzrə umumi şəkildə ifadə edir.
B) Sinif və fənlər uzrə summativqiymətləndirmənin aparılmasını təmin edir.
C) Təlim məqsədlərinin dəqiq muəyyən olunmasıucun etibarlı zəmin yaradır.
D) Təlim usullarının secilməsini təmin edir.
E) Təlimdə inteqrativliyi təmin edir.

43. Məzmun xətti nədir?
A) Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlimnailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
B) Fənn uzrə umumi təlim nəticələrininreallaşmasını təmin etmək ucun muəyyən olunmuşməzmunun zəruri hissəsidir.
C) Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinəqoyulmuş dovlət tələbidir.
D) Dərslikdəki movzuların bolmələr uzrəqruplaşdırılmasıdır.
E) Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsiniyoxlamaq ucun muəyyən olunmuş məzmununzəruri hissəsidir.

44. Biri fənn kurikulumunun strukturuna aid deyil:
A) Fənn uzrə umumi təlim nəticələri
B) Təlim strategiyaları
C) Şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi
D) Təhsilin məzmunu
E) Məzmun standartlarının şərhi

45. Deklarativ bilik nədir?
A) Fənn uzrə məlumat xarakterli biliklərdir.
B) Hər hansı fənn və ya bilik sahəsində fəaliyyətinicrasına komək edən, prosedur qaydaları əhatə edənbiliklərdir.
C) İdrak prosesinin gedişatına komək edənbiliklərdir.
D) Problemin həll edilməsi yolu ilə əldə olunanyeni biliklərdir.
E) Yalnız İKT-dən istifadə etməklə əldə olunanbiliklərdir.

46. İdrak taksonomiyası uzrə səviyyə və təlimnəticələrini uyğunlaşdırın:
1. Bilik a) dəyişir,numayiş etdirir
2. Anlamab) muəyyən edir,sadalayır
3. Tətbiqetməc) fərqləndirir,izah edir
4. Analiz d) ayırır, muəyyən edir
A) 1-b, 2-c, 3-a, 4-d B) 1-c, 2-b,3-d,4-aC) 1-b,2-c,3-d,4-a D) 1-b,2-d,3-a,4-c
E) 1-b, 2-c, 3-d, 4-a

47. Muəllimin innovativ fəaliyyətinə aid deyil:
A) İnnovativ təlim və informasiyatexnologiyalarını tətbiq edir.
B) İnnovativ yanaşmalar əsasında peşə fəaliyyətinidaim təkmilləşdirməyə səy gostərir.
C) Pedaqoji prosesə yeni yanaşmalar əsasındasəmərəli təlim usulları yaradır.
D) İnkişafetdirici, diferensial və inteqrativyanaşmaları tətbiq edir.
E) Təlim proresində şagirdə obyekt kimi yanaşır.

48. Şagirdlərdə mənəvi tərbiyənin əsas metodu:
A) Danlamaq B) Tapşırıq vermək
C) İnandırmaqD) Cəzalandırmaq
E) Butun cavablar doğrudur.

49. Dərsin cari planlaşdırılmasında nəzərdətutulmur:
A) Məzmun standartlarına əsasən tədris vahidi vəmovzuların muəyyənləşdirməsi.
B) Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartlara uyğuntəlim nəticələrinin muəyyənləşdirilməsi.
C) Dərsin icmalının hazırlanması.
D) Tapşırıqların dərsin təlim nəticələri iləuyğunlaşdırılması.
E) İş vərəqlərinin hazırlanması.

50. Perspektiv planlaşdırma hansı muddəti əhatə edir?
A) Aylıq B) İllik C) Gundəlik
D) Yarımillik E) Həftəlik

51. Təlim strategiyalarına aiddir:
A) Resurslar, qiymətləndirmə standartları, tədrisvahidləri
B) Təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması, ümumi təlim nəticələri, şagird nailiyyətləri
C) Təlimin təşkilinə verilən əsas tələblər, təlimfəaliyyətinin planlaşdırılması,forma və usullar
D) Təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması,qiymətləndirmə standartları
E) Resurslar, təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması,umumi təlim nəticələri

52. Biri fəal təlimin mərhələsi deyil:
A) Tədqiqatın aparılması
B) Motivasiya
C) Məlumat mubadiləsi
D) Yaradıcı tətbiqetmə
E) Tədqiqat sualının verilməsi

53. Fəal təlimin reallaşdırılması mexanizminə aid
deyil:
A) Şagird- tədqiqatcı, muəllim – fasilitator, bələdci
B) Problem situasiyanın yaradılması
C) Təlim məqsədinin duzgun muəyyənləşdirilməsi
D) Dialoqun və əməkdaşlığın zəruriliyi
E) Psixoloji dəstək: hormət və etibar

54. Variantlardan biri fəal (interaktiv) təliminxususiyyətidir:
A) Problemin həlli prosesində biliklərin mustəqiləldə edilməsi və mənimsənilməsi.
B) Hazır halda əldə edilən biliklərinmohkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə
C) Yeni biliklərin muəllimin məlumatları vəizahları vasitəsilə qavranılması.
D) Monoloji təlim.
E) Hafizəyə əsaslanan təlim.

55. Aşağıdakılardan hansı iş formasıdır?
A) Muzakirə B) Cutlərlə iş
C) Soz assosiasiyası D) Debat
E) Beyin həmləsi

56. Fəal dərsin mərhələlərinin duzgun ardıcıllığınımuəyyən edin:
1. Motivasiya
2. Qiymətləndirmə
3. Məlumat mubadiləsi
4. Tədqiqatın aparılması
5. Umumiləşdirmə və nəticələrin cıxarılması
6. Məlumatın muzakirəsi
7. Yaradıcı tətbiqetmə
A) 1,2,4,3,6,7,5 B)1,4,3,5,7,6,2C) 1,4,3,6,5,7,2 D) 1,2,6,3,5,4,7,2E) 1,3,4,2,5,7,6

57. Diaqnostik qiymətləndirmənin əsas məqsədinədən ibarətdir?
A) Təlimin hər hansı bir mərhələsində şagirdlərinilkin bilik və bacarıqlarının səviyyəsinin uzəcıxarılmasını təmin etmək.
B) Şagirdlərin ozunuqiymətləndirmə bacarığınıinkşaf etdirmək.
C) Tədris ilinin sonunda şagirdlərin nailiyyətləriniqiymətləndirmək.
D) Şagirdlərin muvəffəqiyyəti barədə valideynləriməlumatlandırmaq.
E) Şagirdlərin tədris vahidinin sonunda əldəetdikləri bilik və bacarıqların hansı səviyyədəolduğunu yoxlamaq.
58. Muasir qiymətləndirməyə aid edilə bilməz:
A) Şagirdlərin yarımillik qiymətlərinincıxarılmasında formativ qiymətləndirmə əsas
rol oynayır.
B) Qiymətləndirmə tədris prosesinin bütün mərhələlərində tətbiq edilir.
C) Qiymətləndirmə təhsil keyfiyyətininyuksəldilməsinə zəmin yaradır.
D) Məzmun standartlarının reallaşdırılmasəviyyəsini olcmək ucun qiymətləndirmə
standartları muəyyənləşdirilir.
E) Şagirdin nailiyyətləri qiymətləndirilir, inkişafısistemli şəkildə izlənilir.

59. Kicik summativ qiymətləndirmə vasitələri kimtərəfindən hazırlanır?
A) Məktəb direktoru B)Direktor muavini
C) Fənn muəllimiD)Xususi komissiya
E) Fənn uzrə metodist

60. Boyuk summativ qiymətləndirmə tədris ilininhansı mərhələsındə aparılır?
A) Şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsiniqiymətləndirmək məqsədi ilə təlimin istənilənmərhələsində
B) Bəhs və ya bolmənin sonunda fənni tədris edənmuəllim tərəfindən aparılır.
C) Yarımillərin sonunda təhsil muəssisəsininrəhbərliyi tərəfindən yaradılan muvafiq
komissiyanın nəzarəti ilə fənni tədris edən muəllimtərəfindən aparılır.
D) Dərs ilinin əvvəlindən başlayaraq gundəlik
E) Təlim prosesisinin əvvəlində



1 комментарий:

Arxiv

Həmkara Dəstək. Технологии Blogger.