TEST 1
1.
“Kurikulum” sözünün lüğəti mənası nə deməkdir:
A) Təhsil, fənn
A) Təhsil, fənn
B)
Təhsil pilləsi, təhsil proqramları C) Konsepsiya,
əmr
D) Yol, istiqamət
D) Yol, istiqamət
2. Azərbaycan Respublikasında
təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası neçənci ildə təsdiq edilmişdir?
A) 19 iyun 2010-cu il B) 24 oktyabr 2013-cü
il
C) 5 iyun
2006-cı il
D) 19 iyun 2009-cu il.
3. Strategiya
ilə oxuyan oxucu məqsədləri müəyyənləşdirərkən əsasən hansı üsuldan istifadə
edir?
A) Ziqzaq
A) Ziqzaq
B) Karusel
C) BİBÖ
D) Akvarium
4. Hansı əsas standartın
funksiyasına aid deyil?
A) 2 rəqəmlə ifadə olunur
B) Əsasən dəyişməzdir C) Daim siniflər üzrə dəyişir
D) Təlim üzrə müəyyən
olunan təlim nəticələrinin
məzmun xətləri üzrə ifadə edir.
5. “Problemin həll edilməsi yolu ilə əldə olunan yeni biliklərdir” fikri biliyin hansı növünə aiddir? A) Deklarotiv
B) Prosedural
C) Kontekstual
D) İdraki
6. Hansı təlimin təşkilinə verilən
əsas tələblərə aid deyil?
A) Pedaqoji prosesin tamlığı
B) Şagirdyönümlülük C)
İnkişafyönümlülük D) Tələbyönümlülük
7. Prespektiv
planlaşdırmada aşağıdakılardan
hansı göstərilmir? A)
Mövzu
B) Məqsəd
C) Tarix
D) İnteqrasiya
8. Hansı fəal dərsin mərhələlərinə
aid deyil? A) Məlumatın mübadiləsi
B) Nəticə və ümumiləşdirmə
C) Yeni dərsin izahı D) Qiymətləndirmə
və refleksiya
9. Holistik sözünün latınca mənası
nədir? A) Yarımçıq,
xüsusi B) Ləng,
asta C)
Ümumi, bütöv, tam D)
Xüsusi, bütöv
10. Analitik qiymətləndirmə necə qiymətləndirmədir?
A) Sürətli
B) Uzunmüddətli
C) Gözəyarı
D) Şifahi
11. Əgər şagird I yarımillikdə “5”, II yarımillikdə “2” qiymət alarsa ona illik
qiymət neçə yazılmalıdır?
A) 3
B) 2
C) 5
D) 4
12. Hansılar iş üsuludur? A) Qruplarla iş,
fərdi iş, BİBÖ
B) Beyin həmləsi, Venn diaqramı, rollu oyun
C) Cütlərlə
iş, akvarium, ziq-zaq
D) Klaster, kollektiv iş, qərarlar
ağacı
13. Fəal təlimin xüsusiyyətlərinə aid olmayanları
seçin. A) Təfəkkürə
əsaslanır, dialoji təlim, şagirdlər fəaldır. B) Şagirdlər yeni
bilikləri tədqiqat zamanı dərk edir, dialoji təlim. C) Hafizəyə
əsaslanır, monoloji təlim, müəllim əsas bilik mənbəyi kimi.
D) Dialoji təlim, şagirdlər passivdir.
14. Hansı banddə verilənlər fasilitasiya qaydalarına
aiddir.
A) Dərsin təşkili qaydaları
B) Psixoloji
dəstəkləmənin qaydaları C) Monoloji
təlimin qaydaları D) Hafizəyə əsaslanan biliyin tədrisi qaydaları
15. Fənn kurikulumunun səciyyəvi xüsusiyyətləri hansılardır?
A) Nəticəyönümlülük
B) Fənyönümlülük C) Müəllimyönümlülük D) Təklifyönümlülük
16. Hansı xüsusiyyət fərdi iş
formasının müsbət cəhətinə aiddir?
A) Şagirdlərin daha yaxından əməkdaşlıq etməsini təmin etmək B) Bir şagirdi mükəmməl öyrətmək
C) Vaxt itkisinə yol verməmək
D) Şagirdlərin fəaliyyətini öndə saxlamaq
17. Hansı bənddə verilənlər rubrikin növləridir? A) Müşahidə, layihə B) Koqnitiv,
affektiv C) Psixomotor,
idraki D) Holistik,
analitik
18. Aşağıdakılardan hansı idrak
taksonomiyasının səviyyələrinə aid deyil.
A) Analiz B) Dəyərləndirmə C) Müqayisə etmə D) Anlama
19. Gündəlik planlaşmada qeyd olunmayan hansıdır?
A) Dərsin mərhələləri B) Tədris vahidi C) İş
üsulları
D) Resurslar
20. Təhsil Nazirliyi tərəfindən keçirilən qiymətləndirmə istiqaməti hansıdır? A) Beynəlxalq qiymətləndirmə B) Milli
qiymətləndirmə C)
Məktəbdaxili qiymətləndirmə D) Diaqnostik
qiymətləndirmə
21. Fəal dərsin neçə mərhələsi var?
A) 5
B) 4
C) 7
D) 8
22. Qrupda diskusiyanın təşkili, fəallaşma, səmərəli yönəltmə nə
adlanır?
A) Fəal prosesin məqsədi B) Fasilitasiya
prosesi C) Dərsin
motivasiya mərhələsi
D) Təlim üsulu
23. Verilənlərdən hansı açıq sualdır?
A) Nə
B) Nə vaxt
C) Niyə
D) Nə zaman
24. Ayrı-ayrı fənlər
üzrə bilik, bacarıq, vərdiş və mövzuların ardıcıllığını, həmin mövzulara, bölmələrə
verilən saatların miqdarını müəyyən edən dövlət sənədi hansıdır? A) Fənn kurikulumu B) Fənn
proqramı C) Taksonomiyalar D) Milli
kurikulum
25. Uyğunluğu müəyyən edin.
1. Şagirdin mövqeyi 2. Müəllim
mövqeyi 3. İnteraktiv iş formaları a) “kəşf edən”,
“tədqiqatçı” b) “bələdçi”,
“aparıcı”
c) cütlüklərlə iş A) 1a,
2b, 3c
B) 1b, 2a, 3c
C) 1b, 2c, 3a D)
1c, 2a, 3b
0 коммент.:
Отправить комментарий